12 Požár lesa v Bzenci

25.05.2012 11:33

V pátek 25.května 2012 vyhlásilo KOPIS krátce před polednem jednotce požární poplach. Jednotka vyjela s CAS 32 T -148 v počtu 1+2. Jednalo se o zvláštní stupeň poplachu, protože zúčastněné jednotky se tentokrát musely dostavit k požární stanici v Rosicích, odkud posléze odjížděla celá kolona hasičských vozidel - tzv. odřad na seřadiště do města Bzenec. Po příjezdu do Bzence byl odřad odveden na místo hašení. Na tomto místě byl odřad rozdělen na jednotlivé jednotky, které dostali za úkol uhlídat přidělenou část lesa proti rozšíření se požáru. Od CAS 32 jsme provedli rozvinutí dopravního vedení, rozdělovač a 2 proudy C a zahájili jsme dohašování ohnisek. Toto netrvalo dlouho, po chvíli jsme toto místo museli opustit a přesunot se místo jednotkky SDH Rosice, která musela přejet blíže k požáru který začal nabírat na intenzitě. Z druhého místa jsme opět prováděli dohašování ohnisek do chvíle, než i nás odvolal velitel úseku a museli jsme přejet na místo SDH Rosice a zahájit okamžité hašení, jelikož díky povětrnostním podmínkám začal oheň opět sílet. Po uhašení tohoto šířícího se požáru jsme museli odjet pro vodu, kterou jsme nejdřív brali v městě Bzenci a později ve vodárenské společnosti v Přívoze. Od příjezdu na první místo požáru cca ve 14,30 hod jednotka zasahovala nepřetržitě do sobotního rána zhruba do 6,30 hod. Při dopravě vody na místo zásahu vozidlo najelo více jak 100 km a dovezla 72.000 litrů vody. Doprava na místo zásahu byla velice komplikovaná z důvodu velkého počtu zasahujících automobilu a úzké příjezdové asfaltové cesty, která přecházela v písčitou, kde sem tam zapadla nějaká cisterna. Po ukončení zásahu jednotka odjela v odřadu zpět na základnu.